Baseball, Eden Prairie, Youth Sports, Little League, Baseball Teams, Eden Prairie Sports,

Home
Sponsored By:   Real Health Chiropractic Clinic
Eden Prairie, MN
 Mon 06/03/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Bloomington, Hrbek 7 8:00p 10:00p  >Travel Teams>U10> 10AA Black Game Bloomington Bandits Red Make up game for rain-out on 5.08  AL 
Chaska, Lions Field 5:30p 7:30p  >Community League Teams>6&7 Grade> Chaska 1 Game 67G-EP Team #2 Field 2  DK 
7:45p 9:45p  >Community League Teams>6&7 Grade> Chaska 2 Game 67G-EP Team #1 Field 2  JC 
Eden Lake 2 5:45p 7:15p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #1 Scrimmage 3G-Team #2 Scrimmage to make up 1st game rainout. Coaches will umpire  KT 
Eden Lake 3 5:45p 7:15p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #5 Practice    MS 
7:15p 8:45p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #8 Practice    MS 
Eden Valley 6:30p 8:30p  >Community League Teams>6&7 Grade> 67G-EP Team #4 Game Chan Blue   RN 
EPHS 4:00p 6:00p  >Travel Teams>Legion> EP Legion 2 Practice    BP 
6:00p 8:00p  >Travel Teams>U15> 15AA Black Practice    BP 
Flying Cloud 1 6:30p 8:30p  >Community League Teams>8&9 Grade> 89G-EP Team #2 Game 89G-EP Team #3   RQ 
Flying Cloud 2 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U13> 13AA Black Game Orono   JT 
Flying Cloud 3 6:00p 7:15p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #1 Practice     
Flying Cloud 4 6:00p 7:15p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #2 Practice     
7:15p 8:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #7 Practice     
Flying Cloud 5 6:00p 7:15p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #3 Practice     
7:15p 8:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #8 Practice     
Flying Cloud 6 6:00p 7:15p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #4 Practice     
7:15p 8:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #9 Practice     
Flying Cloud 7 7:15p 8:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #5 Practice    EB 
Flying Cloud 8 6:00p 7:15p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #6 Practice     
Forest Hills W 6:15p 8:15p  >Community League Teams>4th & 5th Grade> 45G-EP Team #2 Game 45G-EP Team #4    
Grill East 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U14> 14AAA Eagles Practice    AA 
Grill West 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U13> 13A White Practice    BP 
Hidden Ponds 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U11> 11AA Black Practice    BP 
Miller 1 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AAA Eagles Practice    BP 
Miller 2 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U11> 11AAA Eagles Game Minneapolis Millers   KW 
Miller 8 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U14> 14/15A White Practice    BP 
Prairie View 1 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #2 Game TB-Team #3    
6:45p 8:00p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #5 Practice     
Prairie View 2 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #1 Game TB-Team #4    
Willow Park 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U13> 13AAA Eagles Practice    BP 
Maple Grove, Rice Lake Elementary 6:30p 8:30p  >Travel Teams>U12> 12AA Black Game Osseo/Maple Grove Wearing RED  ME 
Minneapolis, Neiman/Fort Snelling 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U12> 12A White Game Minneapolis Millers 12A Blue Field 4  CH 
Plymouth, Oakwood 5:45p 7:45p  >Travel Teams>U13> 13AA Red Game Blue Field #6  KH 
 Tue 06/04/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Creekwood 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10A White Practice    EB 
Eden Lake 2 5:45p 7:15p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #3 Practice    MS 
7:15p 8:45p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #7 Practice    MS 
Eden Lake 3 5:45p 7:15p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #9 Practice    MS 
7:15p 8:45p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #4 Practice 3G-Team #6   MS 
Flying Cloud 3 6:00p 7:15p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #1 Practice     
Flying Cloud 4 6:00p 7:15p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #2 Practice     
7:15p 8:30p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #7 Practice     
Flying Cloud 5 6:00p 7:15p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #3 Practice     
7:15p 8:30p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #8 Practice     
Flying Cloud 6 6:00p 7:15p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #4 Practice     
7:15p 8:30p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #9 Practice     
Flying Cloud 7 6:00p 7:15p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #5 Practice     
Flying Cloud 8 6:00p 7:15p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #6 Practice     
Forest Hills W 6:15p 8:15p  >Community League Teams>4th & 5th Grade> 45G-EP Team #3 Game 45G-EP Team #2   MS 
Grill West 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U13> 13AA Black Practice    BP 
Hidden Ponds 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U11> 11AAA Eagles Practice    BP 
Miller 1 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AAA Eagles Game    BP 
Miller 2 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U11> 11A White Game    BP 
Miller 3 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U12> 12A White Practice    BP 
Miller 8 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U14> 14/15A White Game Wayzata Blue Cancelled due to rain. Will be rescheduled  JW 
Eden Prairie, Prairie View 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #11 Practice     
Prairie View 1 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #7 Game TB-Team #8    
6:45p 8:00p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #12 Game TB-Team #6    
Prairie View 2 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #14 Game TB-Team #10    
6:45p 8:00p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #13 Game TB-Team #9    
Minnetonka, Freeman #2 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U14> 14AAA Eagles Game    AA 
Shakopee, Riverview 6:30p 8:30p  >Community League Teams>8&9 Grade> Shak89-1 Game 89G-EP Team #1   RQ 
 Wed 06/05/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Nesbit 2 6:30p 8:30p  >Community League Teams>6&7 Grade> 67G-EP Team #1 Game Edina 1   JC 
Carver, Carver Bluff 6:30p 8:30p  >Community League Teams>6&7 Grade> 67G-EP Team #4 Game Carver 1   RN 
Chanhassen, Lake Ann #1 7:30p 9:30p  >Community League Teams>6&7 Grade> 67G-EP Team #3 Game Chan Blue   MS 
Eden Lake 2 5:45p 7:15p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #5 Game 3G-Team #3    
7:15p 8:45p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #8 Practice    MS 
Eden Lake 3 5:45p 7:15p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #2 Game 3G-Team #6   JM 
Eden Valley 6:30p 8:30p  >Community League Teams>6&7 Grade> 67G-EP Team #2 Game Chaska 2   DK 
EPHS 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U15> 15AA Black Game    BP 
Flying Cloud 2 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U13> 13A White Game Edina Flying Cloud Field #2  JT 
Forest Hills E 6:15p 8:15p  >Community League Teams>4th & 5th Grade> 45G-EP Team #5 Game Chaska Team #1   MS 
Forest Hills W 6:15p 8:15p  >Community League Teams>4th & 5th Grade> 45G-EP Team #3 Game Edina 3   MS 
Franlo 1:00p 3:00p  >Adult> Eden Prairie Saints Practice    BP 
Grill West 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U13> 13AA Black Game    BP 
Hidden Ponds 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U11> 11A White Practice    BP 
Miller 1 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AAA Eagles Game    BP 
Miller 2 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U11> 11AAA Eagles Game Chaska Hawks   KW 
Miller 3 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U12> 12AA Black Practice    BP 
Miller 8 8:00p 10:00p  >Travel Teams>U14> 14AAA Eagles Game    BP 
Nesbitt 1 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AA Black Practice    SA 
Prairie View 1 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #4 Game TB-Team #5    
6:45p 8:00p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #2 Practice     
Prairie View 2 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #3 Game TB-Team #1    
Round Lk Stadium 7:45p 10:45p  >Travel Teams>Legion> EP Legion 2 Game     
Willow Park 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U13> 13AA Red Practice    BP 
Minnetonka, Bennett 1 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U14> 14/15A White Game Minnetonka White   JW 
Minnetonka, Minnetonka High School 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U14> 14AA Black Game Minnetonka Blue Lower Field  BP 
TBD, TBD 6:15p 8:15p  >Travel Teams>U11> 11AA Black Game Orono Lee Carlson South Field  MS 
 Thu 06/06/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Nesbit 1 6:30p 8:30p  >Community League Teams>6&7 Grade> 67G-EP Team #3 Game Chaska 1   MS 
Creekwood 6:30p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10A White Practice    EB 
Eden Lake 2 6:00p 7:30p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #1 Game 3G-Team #7   RJ 
Eden Lake 3 6:00p 7:30p  >Community League Teams>3 Grade> 3G-Team #9 Game 3G-Team #4    
Eden Valley 6:30p 8:30p  >Community League Teams>6&7 Grade> 67G-EP Team #4 Game Chaska 2   RN 
Flying Cloud 3 6:00p 7:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #8 Game 2G-Team #5    
Flying Cloud 4 7:00p 8:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #6 Game 2G-Team #4   EB 
Flying Cloud 5 6:00p 7:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #7 Game 2G-Team #2    
Flying Cloud 6 6:00p 7:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #9 Game 2G-Team #3    
Flying Cloud 7 6:00p 7:30p  >Community League Teams>2 Grade> 2G-Team #1 Practice    MS 
Forest Hills E 6:15p 8:15p  >Community League Teams>4th & 5th Grade> 45G-EP Team #4 Game 45G-EP Team #1    
Forest Hills W 6:15p 8:15p  >Community League Teams>4th & 5th Grade> 45G-EP Team #5 Game Shakopee Red   MS 
Grill East 6:30p 8:30p  >Community League Teams>8&9 Grade> 89G-EP Team #3 Game Jordan89-1   RQ 
Miller 1 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AA Black Game Waconia Wildcats   AL 
Miller 2 6:00p 7:00p  >Travel Teams>U11> 11AA Black Practice    SS 
Eden Prairie, Prairie View 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #13 Practice     
Prairie View 1 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #11 Game TB-Team #14    
6:45p 8:00p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #9 Game TB-Team #8    
Prairie View 2 5:30p 6:45p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #6 Game TB-Team #7    
6:45p 8:00p  >Community League Teams>T-Ball> TB-Team #10 Game TB-Team #12    
Round Lk Stadium 7:45p 9:45p  >Travel Teams>Legion> EP Legion 2 Game    BP 
Edina, Courtney 2 8:00p 10:00p  >Travel Teams>U12> 12A White Game Edina Green   CH 
Minnetonka, Minnetonka High School 6:00p 8:00p  >Community League Teams>Senior Youth Baseball League> Tonka Black Game EP Red Lower  MS 
 Fri 06/07/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Bloomington, Hrbek 7 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U12> 12AA Black Game Oakdale Wearing WHITE, Game #1-Bloomington Tournament  ME 
Flying Cloud 3 6:00p 7:30p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #8 Game 1G-Team #5    
Flying Cloud 4 6:00p 7:30p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #6 Game 1G-Team #4    
Flying Cloud 5 6:00p 7:30p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #7 Game 1G-Team #2    
Flying Cloud 6 6:00p 7:30p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #9 Game 1G-Team #3    
Flying Cloud 7 6:00p 7:30p  >Community League Teams>1 Grade> 1G-Team #1 Practice     
Franlo 6:00p 8:00p  >Community League Teams>Senior Youth Baseball League> EP Red Game Shakopee   MS 
Grill East 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U14> 14AAA Eagles Practice    BP 
Miller 1 6:00p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AA Black Practice    KH 
Miller 2 6:30p 8:00p  >Travel Teams>U9> 9U Black Practice    JM 
Prairie View 1 6:30p 8:00p  >Travel Teams>U9> 9U Red Practice    JR 
Round Lk Stadium 7:45p 10:45p  >Travel Teams>Junior Legion> Junior Legion A Game    BP 
Minnetonka, Freeman #2 4:30p 6:30p  >Travel Teams>U14> 14/15A White Game Orono Minnetonka Tournament  JW 
Savage, Savage Community Field 8:00p 9:45p  >Travel Teams>U11> 11AAA Eagles Game Waconia Field #4  KW 
TBD, TBD 3:00p 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AAA Eagles Tournament  Burnsville Tournament   SJ 
 Sat 06/08/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Bloomington, Hrbek 7 11:00a 1:00p  >Travel Teams>U12> 12AA Black Game Lake Elmo Wearing RED, Game #2 of Bloomington  ME 
3:30p 5:30p  >Travel Teams>U12> 12AA Black Game Osseo/Maple Grove Wearing RED, Game #3 Bloomington  ME 
EPHS 7:00a 11:00a  >Travel Teams>Junior Legion> Junior Legion A Practice    BP 
Flying Cloud 1 11:00a 1:00p  >Community League Teams>8&9 Grade> 89G-EP Team #1 Game 89G-EP Team #2   RQ 
Forest Hills W 10:00a 11:30a  >Community League Teams>4th & 5th Grade> 45G-EP Team #5 Practice    JC 
Miller 1 8:00a 10:00p  TBD EPBA MYAS 11 AAA/AAMid-Summer Cl    BP 
Miller 2 8:00a 10:00p  TBD EPBA MYAS 11 AAA/AAMid-Summer Cl    BP 
Miller 3 8:00a 10:00p  TBD EPBA MYAS 11 AAA/AAMid-Summer Cl    BP 
Miller 8 10:30a 1:30p  >Adult> Eden Prairie Saints Game    BP 
4:00p 6:00p  >Travel Teams>U14> 14AAA Eagles Practice     
Eden Prairie, Prairie View 8:00a 9:45a  >Travel Teams>U14> 14AAA Eagles Rookie League  Players will help with Rookie League camp  AA 
10:00a 10:30a  >Travel Teams>U14> 14AAA Eagles Pictures    AA 
Prairie View 1 10:00a 11:00a  >Travel Teams>U14> 14AA Black Rookie League  Helping the Rookie League through a practice.  BP 
Mankato, Rosa Parks School Fields 8:30a 10:30a  >Travel Teams>U13> 13AA Black Game Shakopee   JT 
1:00p 3:00p  >Travel Teams>U13> 13AA Black Game Mankato   JT 
Minnetonka, Freeman #2 8:30a 10:30a  >Travel Teams>U14> 14/15A White Game Minnetonka White Minnetonka Tournament  JW 
Minnetonka, Minnetonka Bennett 12:30p 2:30p  >Travel Teams>U14> 14/15A White Game Hastings Field #1  JW 
Plymouth, Plymouth Greenwood Field 9:00a 11:00a  >Travel Teams>U10> 10AA Black Game Minneapolis Millers Wayzata Tournament; GW Elem Field 1  AL 
1:00p 3:00p  >Travel Teams>U10> 10AA Black Game Big Willow Wayzata Tournament; GW Elem Field 1  AL 
3:00p 5:00p  >Travel Teams>U10> 10AA Black Game Wayzata Blue Wayzata Tournament; GW Elem Field 1  AL 
Savage, Savage Community Field 2:00p 3:45p  >Travel Teams>U11> 11AAA Eagles Game Orono Field #3  KW 
6:00p 7:45p  >Travel Teams>U11> 11AAA Eagles Game Farmington Field $3  KW 
TBD, TBD 8:00a 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AAA Eagles Tournament  Burnsville Tournament   SJ 
 Sun 06/09/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
EPHS 3:00p 8:00p  TBD Twin Cities Amateur Baseball Lea    BP 
Flying Cloud 1 6:00p 8:00p  >Community League Teams>Senior Youth Baseball League> EP Red Game EP Black   MS 
Hidden Ponds 4:00p 6:00p  >Travel Teams>U11> 11A White Practice    BP 
Miller 1 8:00a 10:00p  TBD EPBA MYAS 11 AAA/AAMid-Summer Cl    BP 
Miller 2 8:00a 10:00p  TBD EPBA MYAS 11 AAA/AAMid-Summer Cl    BP 
Miller 3 8:00a 10:00p  TBD EPBA MYAS 11 AAA/AAMid-Summer Cl    BP 
Prairie View 1 2:00p 3:30p  >Travel Teams>U9> 9U Red Practice    JR 
Prairie View 2 2:00p 3:30p  >Travel Teams>U9> 9U Black Practice    JM 
Round Lk Stadium 7:45p 10:45p  >Travel Teams>Junior Legion> Junior Legion A Game     
Mankato, Rosa Parks School Fields 10:45a 12:45p  >Travel Teams>U13> 13AA Black Game Minnetonka Blue   JT 
1:00p 3:00p  >Travel Teams>U13> 13AA Black Game TBD Semifinal game if we finish top 2 in pool play  JT 
3:00p 5:00p  >Travel Teams>U13> 13AA Black Game TBD Championship or 3rd place game   JT 
Minnetonka, Minnetonka Bennett 11:00a 1:00p  >Travel Teams>U14> 14/15A White Game Plymouth/Wayzata Blue - semi final Minnetonka tournament  JW 
Plymouth, Plymouth Greenwood Field 9:00a 11:00a  >Travel Teams>U10> 10AA Black Game TBD *Bracket Play ONLY if we finish in Top 2 in our Pool!  AL 
TBD, TBD 8:00a 8:00p  >Travel Teams>U10> 10AAA Eagles Tournament  Burnsville Tournament   SJ